آموزش تکثیر و پرورش ماهی های تزئینی

ماهیان آب شور

این ماهی جزء ماهیان زیبا و زینتی خلیج فارس هست. البته شایان ذکر هست که دیدن این ماهی در برنامه های تلویزیونی یا توی اینترنت، فقط میتونه گوشه ای از زیبایی این موجود رو به نمایش بذاره. جالب اینکه این ماهی در دریا به ۲ رنگ مختلف دیده میشه چون رنگ بالغین با افراد جوان فرق میکنه که در پایین توضیح میدم. پیشنهاد میکنم اگه فرصتی پیش اومد که این ماهی رو از نزدیک، مثلا توی آکواریوم آب شور ببینید، این فرصت رو از دست ندید. اون موقع شما هم به این نتیجه میرسید که این ماهی واقعا لیاقت همچین اسمی رو داره.

اسامی :

نام علمی :  Pomacanthus maculosus

نام انگلیسی : Yellow-blotch angelfish

نام فارسی : فرشته ماهی (هاماد)

اندازه : حداکثر طول بدن به ۴۰ سانتیمتر می رسد.

مشخصات :

بدن پهن و فشرده، لوزی شکل، دهان انتهایی، کمی کوچک و قابل انبساط، پیش سرپوش آبششی دارای یک خار قوی در جهت عقب، خط جانبی کامل، باله پشتی دارای ۱۲ شعاع سخت و ۲۱ تا ۲۳ شعاع نرم با یک زائده بلند، باله مخرجی دارای ۳ شعاع سخت و ۲۱ شعاع نرم و زائده نوکدار میباشد و باله سینه ای ۱۸ تا ۲۰ شعاع نرم دارد. رنگ بدن در افراد جوان قهوه ای تیره با نوارهای آبی کمرنگ یا سفید، بالغین مایل به قهوه ای با یک لکه زرد طویل روی هر طرف بدن هستند.

زیست شناسی :

در مناطق کم عمق و اطراف مناطق صخره ای مرجانی و منطقه بین جزر و مدی زیست می کنند. از اسفنج ها و گیاهان دریایی تغذیه می نمایند.

مشخصات کلیدی:  دهان انتهایی، پیش سرپوش آبششی، خط جانبی، باله پشتی، باله مخرجی، باله سینه ای

 

 


ملکه مروارید های دریای جنوب

اين مرواريدهاي تاهيتايي را مرواريد سياه مي نامند نه بخاطر رنگشان بلكه بخاطر صدفي كه از آن بيرون مي آيند.
پس از هسته گذاري آنها را درتالابهايي تميز و ساكن در رديفها مي چينند و صدفها هم مرواريدهايي زيبا و خاكستري مي سازند و اين امر موجب شده كه آنها را ملكه مرواريدها بنامند.
مرواريدهاي تاهيتايي نسبتا به سايرمرواريدها كمياب ترند بطوري كه يك صدف كوچك آنها فقط يك مرواريد را كامل مي سازد .
آنها در سايزها و رنگهاي بسيار دلفريب بوجود مي آيندمثل مشكي سبز خاكستري برنز مايل به قرمز و حتي سفيد.
هر مرواريد تاهيتايي بسيار بي نظيراست وبه مرواريد هاي ديگر شبيه نيست. پس براي تهيه يك گردنبند از آنها كه بخواهيم دور گردنمان بياويزيم يا درجعبه جواهرمان مثل گنج بگذاريم بايد بگرديم و صد تامرواريد مثل هم پيدا كنيم حال آنكه پيدا كردن دو تا از آنها مثل هم براي گوشواره كاري بسيار دشواراست.
مرواريدهاي تاهيتايي كاملا اصيل ناشناخته بزرگ و قوي هستند و در دست بسيار گرم و در چشم بسيار زيبا هستند. آنها كاملا حيرت آورند و از آنها جواهراتي بسيار زيبا مي سازند.
در طول سال صدفها در داخل آبهاي بارور شده تخم ريزي مي كنند و تخمها درمدت زمان مشخص در اين آبها باقي مي مانند بعد از حدود يك ماه يا بيشتر بچه صدفها كه (Spat) ناميده مي شوند در زمينهاي صاف و حفاظت شده كف اقيانوس رها مي شوند.
پرورش دهندگان مرواريد دراين هنگام مي آيند و (Spat) را در رديف هايي در كف آب مي چينند تا حدود 3 سال و در اين مدت صدفها مرتبا از نظر سلامتي تحت مراقبت قرار مي گيرند.
يك صدف وقتي به بلوغ مي رسد يك قطعه كروي بسيار كوچك را داخل آن مي اندازند به اين عمل پيوند زني هسته مي گويند اين عمل ماده تدافعي داخل صدف را تحريك ميكند كه لايه هاي تشكيل دهنده مرواريد را دور آن هسته در صدف انداخته ايم بصورت لايه لايه ترشح كند .

اين تراوشات صدف همان چيزي است كه در نهايت كشاورزان تاهيتايي بعد از سالها بدست مي آورند كه شما مي بينيد كه سالها تلاش و مراقبت تبديل مي شود به يك مرواريد زيبايي تاهيتايي كه در نهايت تبديل مي شود به يك جواهر تك كه هركس افتخار مي كند كه آن را در كلكسيون خود داشته باشد.

رنگ این مرواريد سياه لزوما سياه نيست رنگين كماني از رنگ بين رنگ سياه تا طوسي روشن و تيره سبزه روشن و تيره صورتي آبي برنزه و قهوه اي بعضي از آنها هم واقعا به رنگ سفيد نزديكند و بعضي ازآنها هم حتي بيرنگ هستند درچندسال اخير آلودگي آب باعث شده مرواريد سياه بيشتر به سبزي بگرايد اما امروزه رنگهاي روشن نزد مردم محبوب تر است براي همين قيمت اين مرواريد خيره كننده تاهيتايي اين روزها بالا رفته و گران شده است .
شما هميشه بايد مرواريد را با رنگ دلخواه خود انتخاب كنيد كه به شما بيايد.

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه یکم خرداد ۱۳۸۷ساعت 11:24  توسط بهروزپور  |